From Our Blog

Tatlı Krizi Nasıl Önlenir?

Tatlı Krizi Nasıl Önlenir?

Tatlı Krizi, genellikle ortada hiçbir neden yok iken (aç ya da tok) hissedilen yoğun tatlı yeme isteği olarak tanımlanır. Yoğun tatlı yeme isteği çoğunlukla kandaki şeker seviyesinde ani bir düşüş olması (hipoglisemi) neticesinde ortaya çıkan bir durumdur.

 

Tatlı krizinin nedenleri nelerdir

Yapılan birçok araştırma neticesinde tatlı krizine birçok faktörün neden olduğu görülmüştür. Bu sebeplerin en önemlileri;

 • Beslenme bozukluğu (kötü beslenme),
 • Hormonal dengesizlikler,
 • Yoğun üzüntü, depresyon ve stres gibi psikolojik duygu dalgalanmaları,
 • Kadınlarda adet düzensizlikleri,
 • Metabolizmanın sağlıklı işleyebilmesi için ihtiyaç duyduğu bazı vitamin ve minerallerin eksik olması,
 • Bireyin geçirmiş olduğu hastalıklar,
 • Diyabet durumu.

Bu sebeplerden hariç olarak farklı faktörlerde bulunmakla birlikte genel olarak yukarıda belirttiğimiz temel nedenleri tetikleyen alt faktörler olduğu bilinmektedir.

  

Tatlı krizi ile nasıl başa çıkılır

Bu problem ile başa çıkmak zaman zaman zor olmasına karşın asla imkansız değildir. Başa çıkmak için öncelikle yukarıda saymış olduğumuz nedenlerden hangisinin sizi tanımladığını tespit etmeniz gerekir. Bu tespiti yaparken elbette profesyonel bir uzman desteği almanız gerekir ancak öncesinde bu nedeni sizin tespit edebiliyor olmanız başa çıkmak konusunda size oldukça yardımcı olacaktır.

 

Tatlı Krizi Nasıl Önlenir

Tatlı krizi yaşama durumunun kalıcı bir problem halini almaması için ya da anidan bastıran tatlı krizini önlemek için günlük hayatımızda dikkat etmemiz gereken temel unsurlar şunlardır:

 

Düzenli Beslenmeye Başlayın: Tatlı krizinin en büyük nedenlerinden biri düzensiz beslenmedir. Düzensiz ve dengesiz beslenen kişilerde diyabet başta olmak üzere çeşitli beslenme bozukluğu hastalığı ve bunu takip eden süreçte de sağlık sorunları görülmektedir. Düzenli beslenmeyen kişilerde kan şekeri seviyesinde dalgalanmalar yaşanır. Örneğin 8-9 saat boyunca hiçbir gıda maddesi tüketmeyen kişinin kan şekeri en düşük seviyesinde iken bu uzun süren açlık sonra yemek yenildiğinde kan şekeri seviyesi bir anda yükselecek ve vücudun yüksek miktarda insülin salgılamasına neden olacaktır. Uzun süren açlık durumunun alışkanlık haline gelmesi ve uzun dönemler boyunca yaşanması (1-12 ay) sonucu bireyde zamanla kan şekeri seviyesi düzensizliği ve diyabet hastalığı ortaya çıkacaktır.

 

Mutlaka Kahvaltı yapın: İş ve yaşam koşullarınız ne olursa olsun her sabah mutlaka kahvaltı yapmaya özen gösterin. Kahvaltı, vücudu güne hazırlayan ve gün içerisinde beynin ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılayan yegane öğündür.

 

Öğün sayısını arttırın: Öğün sayısını arttırmakta temel amaç uzun süren açlık sürelerini kısaltmak, böylece kandaki şeker seviyesinde yaşanacak dalgalanmaların önüne geçmektir.

 

Tatlı Krizi Nasıl Giderilir, Nasıl Bastırılır

Karşı konulamaz bir tatlı yeme isteği ve biranda bastıran tatlı krizini bastırmak için yapılması gerekenler şunlardır: 

 • Kaliteli tatlılar tüketin. Yiyeceğiniz gıdanın yapısında basit glikoz değil, kompleks glikoz olmasına dikkat edin. Örneğin, 2 dilim baklava yerine bir avuç kuru meyve tüketin. Üzüm, kayısı, incir, hurma gibi meyvelerin kurusunu tüketmek hem kaliteli glikoz hem de lif desteği sağlayacaktır.
 • Kaliteli karbonhidrat tüketmek ve tatlı krizini bastırmak için tüketilebilecek en ideal yiyeceklerden birisi rengarenk hazırlanmış bir salatadır. Hem göze hem de mideye festival yaşatacak harika bir salatanın yapısında bulunan lifler bağırsaklarınız çalışmasına yardımcı olurken kan şekeri seviyesinin de dengesini koruyacaktır.
 • Tatlı gıdaların yerine geçecek yiyecekleri tercih edin. Yoğurt tam da böyle bir gıda maddesidir. Yoğurdu sade bir şekilde tüketemiyorsanız nane, kekik, karabiber gibi baharatlarla, keten tohumu, üzüm çekirdeği tozu gibi tohumlarla lezzetlendirerek tüketebilirsiniz. Yoğurt hem kaliteli karbonhidrat hem protein hem de probiyotik içeren harika bir gıda maddesidir.
 • Bir bardak su için. Tatlı yemeyi düşünüyorsanız öncesinde mutlaka bir bardak ılık su için ve 10-15 dakika kadar bekleyin. Su hem yeme isteğini bir nebze bastıracak hem de daha az yemenize neden olacaktır.
 • Şerbetli tatlılardan olabildiğince uzak durmaya çalışın. Yeme isteğinizi bastıramadığınız durumlarda sütlü tatlıları tercih edin.
 • Beyninizi başka şeylere odaklamaya çalışın. Kriz anlarında beyninize yeme isteğini unutturacak farklı meşguliyetler bulun. Müzik dinleyin, dergi, gazete okuyun vb.
 • Milkshake ve smoothie tüketin. Yoğurt ve süt içeren bu içecekler özellikle uzun süren açlık durumunun bastırılması için tüketilebilecek harika besinlerdir.
 • Kuruyemiş tüketin. Kaliteli karbonhidrat, diyet lifi, vitamin ve mineral kaynağı bu yiyecekler açlığınızı geçiştirmek için idealdir.
 • Tarçınlı yiyecekler tercih edin. Tarçın çok önemli bir iştah kesici gıda maddesidir. Tarçınla hazırlanan şekersiz sahlep, tarçınlı şekersiz küçük kurabiyeler, tarçın çayı, tarçın ilave edilmiş süt ve yoğurt gibi yiyecekler tatlı krizini gidermek için
 • Çikolata tercihinizi bitter çikolatalardan yana kullanın.
 • Sıcak bir duş alın. Sıcak su vücudunuzdaki yoğun elektriği atmanıza ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

 

Tüm bunlara rağmen isteğinizi bastıramıyor ya da karşı koyamıyorsanız, tatlınızın keyfini çıkararak yiyin ve başka hiçbir işle ilgilenmeyin. Başka işlerle uğraşmak böyle bir tüketimi alışkanlık haline gelmesine neden olacağı gibi tükettiğiniz tatlıdan keyif almanızı da engelleyecektir.

Aşkla Ye Sağlıklı Yaşa!

0 Comment

Leave a Comment